Zencefilli Limon Marmelatı Tarifi

TARİFİ BEĞENDİNİZ Mİ?
TEŞEKKÜR EDERİZ

Tam bir şifa ve lezzet kaynağı olan limonu bu kez en yakın arkadaşlarından zencefille birleştirip enfes bir marmelat hazırladık. Aşağıda anlattığımız hazırlama sürecinin işlemleri biraz uzun gibi görünüyor ancak endişe etmeyin. Çünkü lezzeti o kadar başarılı oluyor ki biraz uğraştığınıza değiyor. Siz de hemen denemelisiniz.

Yapımı için malzemeler

  • 6 adet mümkünse kalın kabuklu ve organik limon
  • 5-6 santim kadar zencefil
  • 1 kilogram toz şeker

Zencefilli limon marmelatı tarifi Nasıl yapılır?

Limonları iyice yıkayalım. Alt ve üstteki çıkıntılarını keserek ayıralım. Rendenin ince tarafı ile limon kabuğunun sarı kısmını rendeleyelim.

Sonra limonu dörde bölüp zedelemeden içindeki meyve kısmını çay kaşığı yardımıyla çıkaralım. Çıkardığımız meyve kısmının dışındaki zarları soyup çekirdeklerini de çıkarıp blender’a koyalım. Limon kabuklarının iç yüzeyinde kalan beyaz yumuşak kısmı da ayırıp attıktan sonra küp şeklinde doğrayalım.

Doğranmış limon kabuklarını bir miktar suyla bir taşım kadar kaynatalım ve süzelim. Süzdükten sonra hiç vakit geçirmeden hemen soğuk suyun içine koyalım. Limon kabuklarının acısının çıkması için bu işlemi 3 kez tekrarlayalım. Zencefilin de kabuğunu soyup rendeleyelim ve kenarda bekletelim. Blender’da bekleyen limon içlerine acısı çıkmış limon kabuklarını da ekleyelim ve marmelat kıvamına gelene kadar çevirelim.

Daha sonra blender’dan reçel tenceresine alıp üzerine toz şekeri koyalım kaynatalım. Kaynamaya başladıktan sonra rendelediğimiz zencefili de ekleyip ve ocağı kısık olarak kaynatmaya devam edelim. Yaklaşık 30 dakika kaynadıktan sonra reçelin kıvamını kontrol edelim. Marmelat kıvamını alınca ocağı kapatıp oda sıcaklığında soğumasını bekleyelim ve kavanozlara doldurup buzdolabında muhafaza edelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.