Yüksek Oranda Şşlenmiş Dıdalar Erken Yaşta Öldürüyor

TARİFİ BEĞENDİNİZ Mİ?
TEŞEKKÜR EDERİZ

Yeni araştırmaya göre, 2019’da Brezilya’da yaklaşık 57.000 erken ölüm, ultra işlenmiş gıda tüketimiyle ilişkilendirildi.

Giderek artan kanıtlar, sosisli sandviç, cips, soda ve dondurma gibi çok fazla işlenmiş gıda tüketmenin obezite ve yüksek kolesterolün ötesinde sonuçlara yol açabileceğini gösteriyor.

Amerikan Önleyici Tıp Dergisi’nde Pazartesi günü yayınlanan bir araştırma , 2019’da 30 ila 69 yaşları arasında yaklaşık 57.000 Brezilyalının ölümünün ultra işlenmiş gıda tüketimine atfedilebileceğini tahmin ediyor. Bu, Brezilya’da bu yaş grubundaki yıllık erken ölümlerin %10’undan fazlasına tekabül ediyor.

Renklendirilmiş Gıdalar Tehlike Saçıyor

Yazarlar, çalışmalarının ultra işlenmiş gıdaların erken ölüm riski üzerindeki etkisini tahmin eden ilk çalışma olduğunu söylüyorlar.

Çalışma , çok miktarda işlenmiş gıda tüketen kişilerin göreceli ölüm riskini nispeten az tüketenlerle karşılaştıran önceki bir analizden elde edilen hesaplamaları kullandı. Yazarlar bu modeli Brezilya’nın nüfusuna ve aşırı işlenmiş gıda tüketimi düzeyine uyguladılar. Oradan, 30 ila 69 yaş arasındaki insanlar bu tür yiyeceklerden daha az yemiş olsaydı önlenebilecek erken ölümlerin sayısını tahmin ettiler. Araştırmacılar bu yaş grubuna odaklandılar çünkü Dünya Sağlık Örgütü bulaşıcı olmayan hastalıklardan ölümü bu yaşlarda erken olarak görüyor.

São Paulo Üniversitesi’nde beslenme araştırmacısı ve çalışmanın baş yazarı olan Eduardo Nilson, bu erken ölümlere katkıda bulunan “kalp hastalığının ana faktörler arasında yer alması çok muhtemel” olduğuna inandığını söyledi. Diyabet, kanser, obezite ve kronik böbrek hastalığının da rol oynayabileceğini söyledi.

“Ultra işlenmiş” gıdalar, sadece tuz, şeker veya yağ eklenmiş olanlardan daha fazla yapay içerik içerir. Genellikle çok az tam içerik içerirler ve tatlandırıcılar, renklendiriciler veya diğer katkı maddeleri içerirler. Hazır erişteler, dondurulmuş pizzalar ve mağazadan satın alınan kurabiyeler genellikle bu kategoriye girer.

Nilson, Brezilya’da günlük kalori alımına en fazla katkıda bulunan ultra işlenmiş gıdaların seri üretilen ekmekler, kekler ve turtalar olduğunu söyledi; margarin; tuzlu krakerler; kurabiye; jambon, sosisli sandviç ve hamburger gibi et ürünleri; Pizza; ve şekerli içecekler.

Nilson ve işbirlikçileri, Brezilya’daki tüm yetişkinlerin günlük kalorilerinin %23’ünden daha azını ultra işlenmiş gıdalardan oluşturmasını sağlarsa, ülkenin yılda yaklaşık 20.000 daha az erken ölüm görebileceğini tahmin ediyor. Nilson, çoğu Brezilyalının zaten bu eşiğin altında olduğunu, ancak ülkenin yetişkin nüfusunun dörtte birinin günlük kalorilerinin %50’sini ultra işlenmiş gıdalardan aldığını söyledi.

ABD’de ultra işlenmiş gıdalar günlük kalorinin ortalama %57’sini oluşturuyor . Buna dayanarak, Nilson, ABD’nin bu tür yiyeceklerle bağlantılı olarak daha fazla erken ölüm bekleyebileceğine inanıyor.

Önceki birçok çalışma, aşırı işlenmiş gıdaları, diyabet , bilişsel gerileme , kalp hastalığı ve kanser için daha yüksek risk dahil olmak üzere diğer olumsuz sağlık sonuçlarıyla ilişkilendirmiştir . Ağustos ayında yapılan bir araştırma, İtalya’da aşırı işlenmiş gıdaları büyük miktarlarda tüketen kişilerin genel ölüm riskinin daha yüksek olduğunu buldu .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.