Tam Kıvamında: Yalancı Tiramisu Tarifi

TARİFİ BEĞENDİNİZ Mİ?
TEŞEKKÜR EDERİZ

Hem pratikliğini hem de damakta kalan eşsiz kahve aromasını çok seveceğiniz, gerçeğini aratmayacak Yalancı Tiramisu tarifi bekleyenlere gelsin bu tarifimiz. Herkesten beğenileri toplayacak ipeksi kreması ve masalarınızı renklendirecek görsellikte nefis bir tarif. Özellikle yaz günleri içinde oldukça uygun olan Yalancı tiramisuyu kedidili ile hazırlamakta çok kolay. Bir dilimin asla yetmeyeceği, çocuklarınızın sizden sürekli yapmanızı isteyeceği Yalancı Tiramisu nasıl yapılır? sizler de merak ediyorsanız buyurun videomuza. Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun. 🙂

Yalancı Tiramisu İçin Gerekli Malzemeler
32 adet kedidili bisküvi

Muhallebi İçin;
1 adet yumurta sarısı
1 çay bardağı un
1 çay bardağı nişasta
1 su bardağı şeker
1 paket vanilya
1 litre süt
300 g labne peynir

Kedidili Bisküvileri Islatmak İçin;
2 su bardağı süt
1 yemek kaşığı granül kahve
1 yemek kaşığı toz şeker

Üzeri için;
Kakao

Kullanılan kalıp:26 cm

Yalancı Tiramisu Hazırlanışı
1-Öncelikle muhallebisi için tencereye bir adet yumurta sarısı, bir çay bardağı un, bir çay bardağı buğday veya mısır nişastası, bir su bardağı toz şeker, bir paket vanilya ve 1 litre sütü alalım. Malzemelerimiz pürüzsüz bir kıvam alıncaya kadar tel çırpıcı ile karıştıralım.

2- Tencereyi ocağa alalım ve orta ateşte muhallebimiz koyulaşıp göz göz oluncaya kadar sürekli karıştırarak pişirelim.
3- Kıvamını alan muhallebiyi ocaktan alarak ılımaya bırakalım.
4- Biz de bu arada kedi dili bisküvilerimizi kalıbımızın boyutuna göre ayarladıktan sonra düzgün ve eşit olacak şekilde keselim. Bu şekilde kenar kısmı için 24 adet kedi dili bisküvisi kullandım.
5-Kedi dili bisküvilerimizi ıslatmak için uygun bir kase içerisine aldığımız iki su bardağı süt, bir yemek kaşığı granül kahve ve bir yemek kaşığı toz şekeri ilave ederek kahve çözülünceye kadar karıştıralım. Burada belirtmek istiyorum granül kahve yerine üçü bir arada veya ikisi bir arada gibi çözülebilir dilediğiniz kahve çeşitleri ile şeker kullanmadan da hazırlayabilirsiniz. Benim sütüm odası ısısındaydı ve kahve hemen çözüldü, siz dilerseniz sıcak su ile yapıp soğutarak da kullanabilirsiniz.
6- Bu arada ılıyan muhallebimize 300 gr labne peynirini ilave edip mikser ile 3-4 dakika çırpalım.
7- Kestiğimiz bisküvilerimizi hazırladığımız sütümüze batırıp çıkaralım. Kestiğimiz kısmı yukarı bakacak şekilde ve şekerli kısmı dışarı tarafa doğru gelecek şekilde kalıbımıza yerleştirelim. Bisküvilerimizi süt içerisinde çok fazla bekletmeyelim, aksi halde bisküvilerimiz parçalanabilir.
8- Kalıbımızın kenar kısmına bisküvilerimizi yerleştirdikten sonra muhallebimizin yarısını kalıbımıza boşaltarak eşit olacak şekilde yayalım.


9- Muhallebimizin üzerine, kestiğimiz kedi dili bisküvilerimizden kalan parçaları süte batırarak boşluk kalmayacak şekilde güzelce yerleştirelim.
10- Ardından kalan muhallebimizi de bisküvilerin üzerine dökerek yayalım.
11- Tekrar muhallebimizin üzerine kedidili bisküvilerimizi ıslatarak yerleştirelim. Ben toplamda 32 adet kedidili bisküvisi kullandım.
12- Tatlımızın üzerini streç film ile kapatarak bir gece buzdolabında dinlendirelim.
13- Dolaptan aldığımız tatlımızı uygun bir servis tabağına dikkatli bir şekilde, hafif tabağa sallayarak çıkartalım. Hiç acele etmeyin tatlımız kolay bir şekilde çıkaracaktır.
14-Son olarak tatlımızın üzerine kakao serpelim ve dilimleyerek servis edelim. Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.