Muz Reçeli Tarifi Nasıl Yapılır?

TARİFİ BEĞENDİNİZ Mİ?
TEŞEKKÜR EDERİZ

Tatlı tariflerinde çokça tercih ettiğimiz, meyvelerin en lezzetlisini bu kez kahvaltıların vazgeçilmezi olacak bir reçel için kullanacak çocuktan yetişkine herkesin kalbini çalacağız! Muzları güzelce dilimledikten sonra biraz şeker, biraz su, biraz da çubuk tarçın ile tencerede güzelce kaynaştırıp birbirlerinde lezzetlenmeye bırakıyoruz. Sonrasında ise kaşık kaşık yemek isteyeceğiniz bir sonuca ulaşıyoruz. Eğer siz de kahvaltıyı reçelsiz düşünemeyenlerdenseniz ya da “Ben bu reçeli pasta ve kurabiyelerde bile kullanırım” diyorsanız tam size göre olan tarifimizin yapılışına geçelim.

Muz Reçeli Tarifi Malzemeler

 1. muz 1 kg
 2. toz şeker 400 gr
 3. limonun suyu 1/2
 4. vanilya 1 paket
 5. su 1 su bardağı

Muz Reçeli Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Dar ve derin bir tencereye şeker ve suyu koyup, şeker eriyene kadar karıştırıyoruz.
 2. Orta ısıda yanan ocağa alıyoruz. Şerbet kaynamaya başladıktan sonra vanilyayı ekleyip, karıştıralım.
 3. Vanilyayı erittikten sonra muzları soyup, bir parmak enliliğin de doğruyoruz ve muzları tencereye yavaşça aktarıyoruz.
 4. 3-5 dakika da bir tahta kaşıkla tek bir tarafa karıştırarak pişmeye bırakıyoruz. Suyu koyulaşınca yani takriben yarım saat kadar kaynatıyoruz.
 5. Pişen reçeli ocaktan alıp, soğumaya bırakıyoruz. Reçelimiz yemeye hazır iyice soğuyan reçeli temiz ve kuru bir kavanoz da güneş almayan bir yerde saklayabilirsiniz. Reçeli kullanmaya başladığınız da kavanozu buzdolabında muhafaza etmeniz gerekir.
 6. Reçeli tatlı, pasta ve keklerinizi süsleme de veya tatlandırma da kullanabilirsiniz.
 7. Bu reçele ceviz çok yakışıyor demeden geçemeyeceğim, ekmeğin üzerine muz reçeli ve cevizle harika bir kahvaltı alternatifiniz olacak.
 8. Reçeli tahta kaşıkla karıştırmanız çok önemli ve birde tek yönde karıştırmanız gerek.
 9. Muzlar hassas olduğu için karıştırırken çok dikkatli olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.