Mıhlama nasıl yapılır? Kuymak (Mıhlama) tarifi ve adım adım yapım aşaması

TARİFİ BEĞENDİNİZ Mİ?
TEŞEKKÜR EDERİZ

Mıhlama tarifi Karadeniz mutfağının en önemli lezzetlerinden. Mısır unu, tereyağı, Trabzon veya çeçil peyniri ile hazırlanan mıhlama bazı bölgelerde kuymak olarak da biliniyor. Karadeniz’de öğün fark etmeksizin tüketilen bu enfes tarifi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli püf noktası ise un ve su miktarını iyi ayarlamak. Peki, mıhlama nasıl yapılır? İşte, merak edenler için mıhlama tarifi, malzemeleri ve adım adım yapım aşaması.

Genellikle kahvaltılarda tüketilen mıhlama Karadeniz haricinde büyük şehirlerde de sofralarda yer almaya başladı. Sizler de bu tarifi denemek istiyorsanız, kolay mıhlama tarifimize göz atabilirsiniz. İşte, kuymak ya da mıhlama tarifi.

Büyükten küçüğe herkesin kahvaltı sofralarında severek tükettiği hem kendinizi şımartabilir hem de sevdiklerinizin kalbini fethedebilirsiniz. İşte, ilk kez deneyecekler için mıhlama tarifi

Malzemeler

yemek kaşığı tereyağı
3 yemek kaşığı mısır unu
2 su bardağı su
300 gram Trabzon veya çeçil peyniri

Nasıl hazırlanır?

İki kişilik kuymak için öncelikle 2 kaşık tereyağını seçtiğimiz tavaya ekleyelim ve eritelim,

köpürmeye başladıktan sonra 3 kaşık mısır ununu tereyağına ekleyip kavuralım.

Mısır unu tereyağı ile kavrulurken yaklaşık 2 bardak suyu ve tuzu ekledikten sonra da orta ateşte kaynamasını bekleyelim.

Tereyağının kavrulan mısır ununun üzerine çıktığını gördüğümüzde telli peyniri de ekleyerek hafifçe karıştırıp erimesini bekleyelim.

Fazla bekletilen kuymak beklenen tadı vermez. Ocaktan alındıktan hemen sonra piştiği tava ile servise hazırlayalım.

Şimdiden afiyet olsun…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.