Karatay Usulü Dana Nuar Tarifi

TARİFİ BEĞENDİNİZ Mİ?
TEŞEKKÜR EDERİZ

Nuar dana etinin en güzel ve lezzetli parçalarından biri. Karatay diyeti yapanlar için çok uygun olan bu tarifimizde nuarı fırında ağır ağır pişiriyor, sonra da afiyetle yiyoruz. Üstelik artanlarıyla da farklı lezzetler hazırlıyoruz. Çok beğeneceğinizden emin olduğumuz Karatay usulü dana nuar tarifini hemen aşağı bırakıyoruz.

Yapımı için malzemeler

  • 1 bütün dana nuar
  • 100-200 gram tane karabiber
  • 50 gram kekik
  • Sızma zeytinyağı (soğuk sıkım)

Karatay usulü dana nuar tarifi Nasıl yapılır?

Kasaptan bütün bir dana nuar alalım. Bir tepsi içinde ya da havanda 100-200 gram kadar tane karabiberi döverek kıralım, ufalayalım. Kırılmış biberlere bolca kekik ekleyerek birbirine harmanlayalım.

Nuarı tepsiye yerleştirelim ve üzerine zeytinyağı sürelim. Elimizle bastırarak nuarın her tarafını karabiber ve kekik karışımı ile kaplayalım. 250 derecede ısıtılmış fırında 40-60 dakika kadar pişirelim. Pişirme süresini nuarın büyüklüğüne göre ayarlayalım. Nuar suyunu çekip, piştikten sonra dilimleyerek salata ve yoğurtla birlikte servis edebiliriz.

Artan kısmı buzdolabı poşetine koyarak, buzdolabında saklayabilirsiniz. Daha sonra soğuk söğüş olarak yiyebilir veya sandviç yapabilirsiniz. Sonraki öğünler için kuşbaşı şeklinde doğrayıp, soğan, sarımsak, taze domates ve yeşil biber ekleyerek sote yapıp sıcak et yemeği yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.