Kabak (Balkabağı) Reçeli Tarifi

TARİFİ BEĞENDİNİZ Mİ?
TEŞEKKÜR EDERİZ

Genellikle tatlılarda karşımıza çıkan balkabağı aslında çorbadan et yemeklerine kadar birçok farklı tarife kolayca uyum sağlayabiliyor. Peki balkabağını kahvaltı sofranızda misafir etmeye ne dersiniz? Cevabınız ‘evet’se balkabağı reçeli tam sizin için.Yapımı oldukça kolay olan balkabağı reçelini tadan herkez çok beğenecek. “Kabak reçeli nasıl yapılır?” diye soranlara cevap olacak tarifimiz hemen aşağıda…

Yapımı için malzemeler

  • 1 kilogram soyulmuş balkabağı
  • 5 su bardağı şeker
  • 6 su bardağı su
  • 1 çay kaşığı limon tuzu
  • 300 gram sönmemiş kireç
  • 3 litre su

Kabak (balkabağı) reçeli tarifi Nasıl yapılır?

Sönmemiş kireci büyük bir kavanozun içine koyup üzerine 3 litre suyu ekleyelim. Bir gece bekletelim.

Balkabaklarını küp küp doğrayalım. Kirecin üzerindeki berrak suyu bulandırmadan alıp kabakların üzerine dökelim. Kabakların suyun yüzeyine çıkmaması için üzerine bir tabak ve su dolu bir kavanozla ağırlık yapalım.

Kabakları kireçli suda en az 12 saat bekletelim. Bu sürenin sonunda kabakların suyunu süzelim. Temiz suyla 4-5 kez iyice yıkayıp durulayalım. Ardından yeniden temiz suya koyup bir saat daha bekletelim.

Bu esnada şekeri 6 bardak suda eritip 5-6 dakika kaynatalım ve ılınması için bir kenara alalım. Kabakları sudan çıkarıp son kez durulayalım ve ılık şerbetin içine atalım.

Altını tekrar açıp kısık ateşte 2-2,5 saat kadar pişirelim. Kısa sürede kabaklar şeffaflaşacak. Ardından ocağın altını açıp şerbet koyulaşana kadar kaynatalım. Altını kapatmamıza yakın limon tuzunu da ilave edip birkaç dakika daha kaynatalım.

Reçelimiz hazır. Sıcakken kavanozlara bölüştürüp soğuyunca kapağını kapatalım. Serin bir yerde muhafaza edelim.

Reçeli isterseniz kireç kullanmadan da yapılabilir. Bu durumda işimiz daha kolaydır ancak kabaklar yumuşak yumuşak olup dağılabilir. Kireç kabakların sertleşmesini ve dirileşmesini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.