instagram Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alabilirim? Forum 2021 ✅ Kesin Çözüm

TARİFİ BEĞENDİNİZ Mİ?
TEŞEKKÜR EDERİZ

Instagram, hem bir pazarlama hem de ağ oluşturma aracı ve yeni müşteriler edinmenin önemli bir yolu olarak hizmet veren tasarımcılar için çok önemlidir . Ancak bugünlerde tüm dijital hesaplarda olduğu gibi, profilinizin kötü niyetli bir tarafça hedef alınma olasılığı her zaman vardır.

Instagram Hesabınızı Nasıl Korursunuz

Bilgisayar korsanlığı, yüksek profilli Instagram kullanıcıları ile sınırlı değildir, bu nedenle çok sayıda takipçiniz olmasa bile hesaplarınızı korumak çok önemlidir.

İki faktörlü kimlik doğrulamayı açın.

İki faktörlü kimlik doğrulama, kullanıcıların yeni bir cihaza her giriş yaptıklarında Google Authenticator gibi bir uygulamadan veya cep telefonunuza metin yoluyla gönderilen bir kod girmesini gerektirir ve bu, bilgisayar korsanları için sağlam bir caydırıcıdır. Instagram bu hizmeti sunuyor ve uygulamadaki güvenlik sayfasından ayarlayabilirsiniz.

Oturum açma etkinliğinizi kontrol edin.

Uygulamanın güvenlik bölümünde de bulunabilen oturum açma etkinliğinize dikkat edin. Orada, hesabınızın şu anda oturum açtığı tüm cihazları ve bunların coğrafi konumlarını göreceksiniz. Burada şüpheli etkinlik görürseniz, mevcut cihazınızdan bu cihazlardan çıkış yapabilirsiniz.

Instagram’dan gelen e-postalara dikkat edin.

Birisi şifrenizi sıfırlamaya çalışırsa veya Instagram hesabınızda şüpheli bir etkinlik fark ederse, platform size değişiklik hakkında bilgi veren bir e-posta gönderir ve bu da hızlı hareket etmeniz gerektiği anlamına gelir.

Birinin şifrenizi değiştirmesini istediği ve bu kişinin siz olmadığınızı bildiren bir e-posta alırsanız, durumu o e-postadaki bağlantı aracılığıyla Instagram’a bildirin. Daha sonra şifrenizi değiştirmelisiniz. Birisinin hesabınızla ilişkili e-posta adresini değiştirdiğine dair bir e-posta alırsanız, söz konusu e-posta bildirimi aracılığıyla “değişikliği geri alabilirsiniz”.

Ancak dikkatli olun; Instagram’dan geliyormuş gibi görünen bazı e-postalar aslında bilgisayar korsanlarının kimlik avı girişimleri olabilir. Ancak Instagram, sizi korumaya yardımcı olacak bir işlev geliştirdi. Uygulamanızın güvenlik bölümüne girerseniz, son 14 gün içinde Instagram’ın size hangi e-postaları gönderdiğini görebilir ve böylece bir e-postanın gerçekliğini doğrulamanıza yardımcı olabilirsiniz.

Hesabınız Kilitlenirse Ne Yapmalısınız?

Bazen, özellikle işletme hesapları için kilitlenmek, yalnızca bir gözetimden kaynaklanır. Tasarım markalarıyla çalışan New York ve Londra merkezli dijital içerik danışmanı Charlene C. Lam, “Örneğin, bir sosyal medya yöneticisinin şirketten ayrıldığını varsayalım” diyor. “Bir geçiş planı yoksa, kalan ekip üyelerinin Instagram şifresini gerçekten bilmediklerini anlamaları biraz zaman alabilir.”

Bu durumda, o çalışana ulaşmak veya kurtarma kodlarınızı güvenli bir yerde saklamak kadar basittir. (Kurtarma kodları, iki faktörlü kimlik doğrulamayı sıfırlamak için kullanılır ve bunlar Instagram uygulamasının güvenlik sayfasında bulunabilir.)

Ancak, birinin hesabınıza izinsiz olarak eriştiği gerçek bir bilgisayar korsanlığı var. Birkaç farklı bilgisayar korsanlığı seviyesi vardır; İşte her birini nasıl ele alacağınız.

Başka biri hesabınızdan gönderi paylaşıyor, ancak yine de giriş yaptınız.

Bilgisayar korsanları genellikle şifrenizi hemen değiştirirken, şanslı olabilirsiniz. Instagram hesabınızda dolandırıcılık faaliyeti fark ederseniz (örneğin, kendi yayınlamadığınız fotoğraflar veya hikayeler sayfanızda görünüyorsa) ancak yine de giriş yapmış durumdaysanız, şifrenizi hemen değiştirmelisiniz, bu da bilgisayar korsanını siteden atmalıdır. hesabınız. Ayrıca, oturum açma etkinliği sayfanız aracılığıyla tüm şüpheli cihazlardan manuel olarak çıkış yapmanız ve güvenlik ihlali yaşamış olabilecek tüm üçüncü taraf uygulamalardan erişimi iptal etmeniz gerekir.

Birisi şifrenizi değiştirmiş.

Parolanızın artık çalışmadığını fark ettiyseniz, Instagram uygulamasındaki oturum açma sayfasında istendiği gibi yeni bir parola belirleme adımlarını uygulamanız yeterlidir. Umarım, sıfırlama bağlantısı e-posta adresinize veya telefon numaranıza gönderilir ve hesabınıza tekrar giriş yapmak ve şifrenizi değiştirmek için bir güvenlik kodu kullanabilirsiniz.

Birisi şifrenizi ve iletişim bilgilerinizi değiştirdi.

Hesabınız kilitlendiyse ve Instagram’dan bir şifre sıfırlama bağlantısı talep ettiğinizde bir şifre sıfırlama bağlantısı almıyorsanız, bir bilgisayar korsanı e-posta adresinizi ve telefon numaranızı değiştirmiş olabilir. Bu durumda, talimatları uygulayarak Instagram hesabınızı bildirmeniz gerekir burada . Instagram, hesabınızı kurtarmaya çalışmadan önce kimliğinizi doğrulamanızı isteyecektir.

Hesabınız Silinirse Geri Alınabilir mi?

Bazı durumlarda, bilgisayar korsanları tüm gönderilerinizi silebilir veya hesabınızı tamamen silebilir. Hâlâ hesabınızı kurtarma şansınız var. “Birisi hesabınızı silmişse, saldırıya uğradığınızı açıklamak için Instagram ile iletişime geçmek ve hesabınızı tekrar açmasını istemek için teknik olarak 30 gününüz var. Instagram, verilerinizi o kadar uzun süre sakladığını iddia ediyor,” diyor Jonathan Simon. “Ancak, bu uzun bir atış. Hesabınız silindikten sonra, muhtemelen gitmiş olacaktır.”

Örneğin iç mimar Kristen McGinnis şanslı olanlardan değildi. Eylül ayında, iki faktörlü kimlik doğrulamanın etkin olmasına rağmen şüpheli etkinlik nedeniyle Instagram hesabından çıkış yaptığını öğrendi. “Instagram’ın hesap alma süreci, kimlik onayından geçmeyi içerir. Bunu bir ay içinde bir düzineden fazla kez gönderdim ve sıfır yanıt aldım” diyor McGinnis. “Ne yazık ki hiç yardım almadım, sadece baş ağrısı ve kalp ağrısı.”

Bir ay sonra McGinnis yenilgiyi kabul etti, yeni bir Instagram hesabı açtı ve neler olduğunu açıklamak için ilk gönderisini kullandı. Daha sonra, eski bağlantılarını yeniden takip etme gibi zorlu bir sürece başladı, onu takip edeceklerini umuyordu. Birçoğu bunu yaparken, başkalarına kendini yeniden tanıtmaları için mesaj attı. Küçük gümüş astar, fotoğraflarının kaydedilmiş olmasıydı, çünkü Instagram’ın gönderilerinizi telefonunuzdaki bir fotoğraf albümüne indiren otomatik kaydetme işlevini etkinleştirdi.

McGinnis, “[Ama] kime ulaşacağımı bilmediğim için birçoğunu asla geri alamayacağım birkaç bin takipçimi kaybettim” diyor. “O ay boyunca en çok özlediğim şey Insta topluluğumun kaybıydı. Bir grup benzer düşünen arkadaş edindim ve düşüncelerin ve ilhamın paylaşılmasını özledim.”

Hiçbir hesap koruma yöntemi tamamen arızaya karşı güvenli olmasa da, en iyi güvenlik uygulamalarını takip etmek, umarız, zor kazanılan takiplerinizi yeniden oluşturmak zorunda kalmanızı önleyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.