Ev Yapımı Nar Ekşisi Tarifi

TARİFİ BEĞENDİNİZ Mİ?
TEŞEKKÜR EDERİZ

Geleneksel nar ekşisi nasıl yapılır? Cin narı ekşisi: Geleneksel nar ekşisi yapılışı tarifinde Antakya deli cin narı taneleri çizme ile çiğnenerek nar suları elde edilip kıvam alana kadar odun ateşinde saatlerce pişer, üzeri örtülüp birkaç gün güneşte bekletilir. Bazıları metal değmemesi için toprak kapta tahta kaşıkla karıştırarak yapmayı tercih eder. Bu imkanlar olmadığı için sizler de evde nar ekşisi yapmak istiyorsanız tarifimize göz atın.

Evde nar ekşisi nasıl yapılır? Nar Ekşisi nedir? Nar ekşisi nerelerde kullanılır? Nar eksisi nar suyunun içindeki şekerin karamelize olmasını temin edip suyunun buharlaştırılması ile elde edilen bir sostur. Mayhoş tatlı lezzetiyle salata ve çorbalarda; et, tavuk ve balık terbiyelemede; kısırda; çiğ köftede; dolmalarda; taze meyve salatalarında, zeytinyağlı yemeklerde, bazı soğuk içeceklerde tat arttırıcı olarak kullanılan nar ekşisinin yapılışı gözünüzü korkutmasın!

Nar ekşisi özellikle salataların olmazsa olmazlarındandır. Kısırdan salataya birçok tarife lezzet katan nar ekşisinin, evde doğal olanını yapmak istiyorsanız, işte ev yapımı nar ekşisi tarifi ve kolay yapım aşamalarını paylaşıyoruz.

Yapımı için malzemeler

1 litre nar ekşisi için;

  • 15 kilogram ekşi nar
  • 1 tatlı kaşığı tuz

Ev yapımı nar ekşisi tarifi Nasıl yapılır?

Öncelikle narların kabuklarını bıçakla çizelim. Ardından tahta bir kaşık yardımıyla vurarak nar tanelerinin iyice dökülmesini sağlayalım.

Beyaz kısımlarını almamaya özen gösterelim. Aksi halde nar ekşisi acı olabilir.

Narları mutfak robotundan geçirerek iyice ezelim.

Sonrasında süzgece alıp elimizle bastırarak sularıyla posalarını birbirinden ayıralım.

Süzdüğümüz nar suyunu geniş bir tencerede 3-4 saat kadar kaynatalım.

Kaynadıkça üzerinde köpükler oluşacak, bunları bir kaşıkla toplayalım.

Yoğun fakat akışkan pekmez kıvamı aldığında içine tuzu ilave edelim. 5 dakika daha kaynatıp altını kapatalım.

Soğuyana kadar dinlendirdiğimiz nar ekşisini şişelere aktarıp buzdolabında saklayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.