Ev Yapımı Erişte Tarifi

TARİFİ BEĞENDİNİZ Mİ?
TEŞEKKÜR EDERİZ

Yaz aylarında havalar henüz sıcakken yapıp iyice kurutacağınız bu erişteler, kışın en büyük kurtarıcınız olacak. Çünkü pişirip masaya getirmesi sadece 10 dakika sürüyor. İçindeki bol yumurtasıyla çok da besleyici olan bu erişte tarifine bayılacaksınız.

Ev yapımı erişte tarifi Nasıl yapılır?

Unu eleyelim ve ortasını havuz gibi açabilir. Bu havuza yumurtaları kıralım. Bir çatal yardımıyla içten dışarı yavaş yavaş çırparak, yumurta ve unu karıştırmaya başlayalım. Yumurta ve un birbirine iyice karışınca, zeytinyağı ve tuzu ekleyerek yoğurmaya başlayalım.

Hamuru homojenize olana kadar iyice yoğuralım. Yuvarlak bir beze haline getirelim. Üzerine nemli temiz bir bez örterek tezgahta dinlenmeye bırakalım. Yarım saat dinlendirdikten sonra oklava yardımı ile çok ince olmayan yufkalar halinde açalım. İki parmak kalınlığında şeritler halinde keselim. Birbirlerine yapışmaması için hafifçe unlayalım.

Kestiğimiz şeritleri üst üste koyarak kibrit çöpünden biraz daha kalın olacak şekilde yeniden keselim. Kestiğimiz makarnaları unlanmış bir tepsiye ya da geniş bir örtünün üzerine alalım ve kurumaya bırakalım. Kururken ara sıra kontrol edelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.