En İyi Çay Nasıl Demlenir?

TARİFİ BEĞENDİNİZ Mİ?
TEŞEKKÜR EDERİZ

Ülkemiz insanını çaya olan düşkünlüğü aşikardır. Sabah kalkar kalkmaz içmeye başladığımız çayı, gece yatmadan önce son ana kadar içeriz. Bu bağlamda çay, kültürümüzde önemli bir yere sahip olan içecek türüdür.

Eğer iyi çay kullanmıyorsanız, en doğru şekilde de çay demlerseniz demleyin çayın tadını en iyi şekilde alamazsınız. Yukarıda da belirttiğimiz gibi iyi çay demlenin yolu kaliteli çay kullanmaktan geçer.

  1. Çaydanlığın içinde su kaynatılırken içi boş olan demliği de çaydanlığın üzerine koyarak ısıtın. Su kaynadıktan sonra ocağın altını kapatın yahut çaydanlığı ateşten uzaklaştırılmasını sağlasın. Suyun kaynaması oksijen kaybına neden olduğu için uzun süre kaynamış suyla çay demlenmesini tavsiye etmemekteyiz. Özetle, suyu en fazla 10 saniye kaynatmalısınız. Su kaynadıktan sonra çaydanlığı ateşten alıp 4 ila 5 dakika bekletin ve suyun ısının 75-85 derece seviyelerine düşmesini bekleyin. Peki, elimizde ısıölçer olmadığına varsayarsak, suyun 75-85 dereceye düştüğünü nasıl anlarız? Su kaynadıktan sonra fokurdaması tamamen bitmeli, 1 ila 2 dakika beklemeli, ideal demleme ısısına ulaşılmıştır demektir. Su ısısının düşürülmesi iyi çay demlemenin püf noktalarından biridir; çünkü kaynayan suyla çay demlendiğinde çay haşlanır ve aromasını kaybetmesine sebep olur. Bir kez daha hatırlatalım, çaydanlıktaki su 10 saniyeden fazla kaynayıp fokurdamamalıdır, yoksa gereğinden fazla oksijen kaybeder.
  2. Çay demlerken kullanılan diğer bir yöntemse, demleme esnasında, önce kaynatılıp biraz soğutulmuş suyun (75-85 derece), demliğe dökülmesi ve ardından kullanılacak miktardaki çayın demlikteki bu suyun içine konmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.