Çemen Otu Boy Uzatır Mı? Çemen Otu Boy Uzatma Kürü Kullananlar

TARİFİ BEĞENDİNİZ Mİ?
TEŞEKKÜR EDERİZ

Çemen otu – veya methi – tohumları, genelde saç inceltme ve kepek veya kuru, kaşıntılı saç derisi gibi diğer ilgili durumlar için sıklıkla doğal bir ev ilacı olarak kullanılır.

Güzellik yayınları ve diğer popüler medya kaynakları, kalın, parlak saçların sırrının onlar olduğunu iddia ediyor.

Bu makale, çemen otu tohumlarının saç ve saç derisi sağlığını destekleyip desteklemediğini ve bunları saç bakım rutininize dahil etmenin en iyi yollarını gözden geçirmektedir.

Çemen nedir?
Çemen otu, aslen Asya ve Akdeniz’in güney bölgelerinden gelen küçük yeşil, yapraklı bir bitkidir .

Mutfak ve tıbbi uygulamalar, bitkinin hem yapraklarını hem de küçük, kahverengi tohumlarını kullanır.

Antik Çin ve Ayurveda tıbbı uygulamaları, bu bitkisel takviyeyi emeği teşvik etmek, sindirimi iyileştirmek, cilt tahrişini yatıştırmak ve genel sağlığı geliştirmek için kullandı.

Modern araştırmalar, çemen otunun kolesterol, kan şekeri ve iltihaplanma üzerinde de olumlu etkileri olabileceğini gösteriyor.2Güvenilir Kaynak).

Tohumlar ve yapraklar belirgin bir aromaya ve biraz acı bir tada sahiptir. Her ikisi de Hint, Orta Doğu ve Kuzey Afrika mutfaklarında sıklıkla kullanılmaktadır.

ÖZET
Çemen otu, çeşitli mutfak ve tıbbi amaçlar için kullanılan bir bitkidir. Bitkisel bir takviye olarak, sindirimi, kolesterolü, kan şekerini, iltihabı ve genel sağlığı iyileştirmek için kullanılmıştır.

Beslenme gerçekleri
Bir yemek kaşığı (11.1 gram) bütün çemen tohumu 35 kalori ve çeşitli besin maddeleri içerir (2Güvenilir Kaynak):

Lif: 3 gram
Protein: 3 gram
Karbonhidrat: 6 gram
Yağ: 1 gram
Demir: Günlük Değerin (DV) %20’si
Manganez: DV’nin %7’si
Magnezyum: DV’nin %5’i

iyabet ve kan şekeri seviyelerinin kontrolüne yardımcı olabilir
Çemen otu diyabet gibi metabolik durumlara yardımcı olabilir .

Bu koşullara sahip olmayan kişilerde artan genel karbonhidrat toleransı ile birlikte hem tip 1 hem de tip 2 diyabeti etkiliyor gibi görünüyor.

Bir çalışmada, tip 1 diyabetli kişiler öğle ve akşam yemeklerinde 50 gram çemen tohumu tozu aldı. 10 gün sonra, katılımcılar daha iyi kan şekeri seviyeleri ve toplam ve LDL (kötü) kolesterolde düşüş yaşadılar

Başka bir çalışmada, şeker hastalığı olmayan insanlar çemen aldı. Aldıktan 4 saat sonra kan şekeri seviyelerinde %13.4 azalma yaşadılar
Bu faydalar, çemen otunun insülin fonksiyonunu iyileştirmedeki rolünden kaynaklanıyor olabilir. Bununla birlikte, bütün çemen tozu veya tohumlarının kullanıldığı çalışmalarda görülen etkiler, kısmen yüksek lif içeriğinden kaynaklanıyor olabilir.

Çemen nasıl kullanılır
Çemen otu birçok takviyenin bir bileşenidir. Formülasyonlar farklılık gösterdiğinden, önerilen doz eke bağlıdır. Önerilen tek bir doz yoktur.

Ek olarak, dozaj, aradığınız faydaya bağlı olarak değişebilir.

Testosteron bazlı araştırmaların çoğu sadece 500 mg çemen özü kullanırken, diğer alanlarda yapılan araştırmalarda yaklaşık 1.000-2.000 mg kullanılmıştır.

Tohumun tamamını kullanıyorsanız, yaklaşık 2-5 gramlık dozlar etkili görünüyor, ancak bu, çalışmadan çalışmaya değişiyor.

Takviyeler genellikle yemekten önce veya yemekle birlikte alınmalıdır. Bu bitki kan şekeri kontrolüne yardımcı olduğundan, günün en yüksek karbonhidratlı öğününüzle birlikte almak en iyisi olabilir.

Daima etiketteki dozaj talimatlarını izleyin . Emin değilseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Çemen Boy Uzatır Mı?

Çemen kullanımı vücuda birçok faydası vardır. Gelişme çağında çocukların kullanmasında boy uzamasında birazda olsa katkısı olmaktadır. Yetişkinler kullanıldığında bunun hiçbir etkisi olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.