Bebek Kafa Şekillendirici Yastıkları Kullanmamaları Tavsiye Ediliyor

TARİFİ BEĞENDİNİZ Mİ?
TEŞEKKÜR EDERİZ

Gıda ve İlaç İdaresi Perşembe günü , ebeveynlerin bebeğin kafa şeklini veya simetrisini değiştirmek için bebek kafa şekillendirici yastıkları kullanmaması gerektiğini söyledi .

Ajans, bu ürünlerin bebekler için “güvensiz bir uyku ortamı” yaratabileceği ve ani bebek ölümü sendromunun yanı sıra “boğulma ve ölüm riskini” artırabileceği konusunda uyardı. FDA, böyle bir ürünün onaylanmadığını söyledi.

Baş şekillendirici yastıklar tipik olarak, bir bebeğin kafasının arkasını beşiklemek için tasarlanmış bir girintiye veya deliğe doğru aşağıya doğru eğimli küçük bir mat gibi görünür. Genellikle şekilsiz bir çöreğe benzerler, ancak kalpler veya hayvan biçimli kulakları olan ovaller dahil olmak üzere çeşitli şekillerde olabilirler.

Bu tür yastıkların tümü “kafa şekillendirme” olarak etiketlenmez – bazılarına bebek başı destek yastıkları, baş yastıkları, düz kafa yastıkları veya düz olmayan kafa yastıkları denir.

Ulusal Sağlık Enstitüleri ve Amerikan Pediatri Akademisi, bebeklerin yakınlarda herhangi bir yastık, oyuncak, gevşek yatak veya yumuşak nesneler olmadan uyumasını önermektedir . Bunun yerine, düz bir yüzeyde çıplak bir beşikte sırt üstü olmalıdırlar.

FDA’ya göre, kafa şekillendirici yastıklar için pazarlama iddiaları, genellikle bir bebeğin kafa şeklini ve simetrisini iyileştirebileceklerini veya düz kafa sendromunu önleyebileceklerini veya tedavi edebileceklerini öne sürüyor. Ancak ajans, ürünlerin “herhangi bir tıbbi amaç için” herhangi bir “gösterilmiş faydasının” farkında olmadığını söyledi.

Pozisyonel plajiyosefali olarak da bilinen düz kafa sendromu, bir bebek yaşamın ilk birkaç ayında başı aynı tarafta uyuduğunda ortaya çıkabilir. Johns Hopkins All Children’s Hospital’a göre bu, bir tarafta veya başın arkasında düz bir noktaya neden olabilir.

FDA, çoğu durumda, bebek büyüdükçe ve herhangi bir gelişimsel soruna neden olmadığı için düz kafa sendromu kendi kendine geçer.

Johns Hopkins, bu konuda endişeli olan ebeveynlere, bebekleriyle daha fazla gözetim altında karın zamanı uygulamaları yapabileceklerini, bebeklerinin beşikte hangi yöne baktığını değiştirebileceklerini veya bebeklerini daha sık tutabileceklerini öneriyor.

FDA, danışma belgesinde, “Bebek başı şekillendiren bir yastığınız varsa, atın; bağışlamayın veya başka birine vermeyin” dedi.

“Bebek başını şekillendiren yastıkların kullanılması, düz kafa sendromu gibi zararsız durumların veya kraniyosinostoz gibi daha ciddi durumların gerekli değerlendirmesini ve yönetimini geciktirebilir” diye ekledi. (Kraniyosinostoz, bir bebeğin kafatası kemiklerinin çok erken birleştiği bir durumdur.)

FDA ayrıca sağlık hizmeti sağlayıcılarını bebek başı şekillendirici yastıkların kullanımını caydırmaya ve ebeveynleri bunlarla ilişkili riskler konusunda eğitmeye çağırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.