Bal Yemek Kan Şekerinizi ve Kolesterol Seviyenizi İyileştirebilir

TARİFİ BEĞENDİNİZ Mİ?
TEŞEKKÜR EDERİZ

Yeni bir araştırmaya göre, özellikle tek bir çiçek kaynağından elde edilen işlenmemiş ham bal, kan şekeri kontrolünü ve kolesterol seviyelerini iyileştirebilir .

Balın yaklaşık %80’i şeker olmasına rağmen, günde yaklaşık 2 yemek kaşığı çiğ bal tüketmek kan şekerini ve “kötü” kolesterol olan LDL’yi azaltabilir.

Araştırmanın ortak yazarı ve Toronto Üniversitesi’nde tıp öğrencisi olan Amna Ahmed, MSc, Verywell’e bir e-postada sofra şekerinden farklı olarak balın şekerler, vitaminler, mineraller ve diğer biyoaktif maddelerden oluşan “karmaşık bir bileşime” sahip olduğunu söyledi.

Ancak şu anda şeker alımını azaltmaya çalışıyorsanız, diyetinize bal eklemeyi desteklemek için daha fazla kanıt gereklidir.

Ham bal bulmak bu kadar mı zor?

Çalışma, ham baldaki sağlığı destekleyen probiyotiklerin ve enzimlerin işleme sırasında yok edilebileceğini öne sürüyor. Bu nedenle araştırmacılar çiğ, işlenmemiş bal tüketmenin en iyisi olduğunu söylediler.

Ancak ham bal bulmak göründüğünden daha karmaşıktır. “Ham bal” ifadesi, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından düzenlenmemiştir, bu nedenle tam olarak ne tür bal satın aldığınızı belirlemek zor olabilir.

Beslenme bilimlerinde yardımcı doçent olan LN, RDN, PhD Geb Bastian, “Bazıları ham balın kesinlikle işlenmediğini düşünürken, diğer üreticiler balın şişelere girmesi için hafif ısıtma gibi minimum işlemeye izin verecek” dedi . Çalışmaya dahil olmayan Güney Dakota Eyalet Üniversitesi.

İşleme ile ilgili ek bilgiler şişenin üzerinde listelenebilir, ancak bu kanunen gerekli değildir. FDA, bal etiketlerindeki bilgilerin doğru olmasını sağlamayı üreticilere bırakıyor.

Bir adım daha ileri götürmek için araştırmacılar, tek bir çiçek kaynağından elde edilen ham balın, özellikle Robinia ve yonca balının en fazla faydayı sağladığını belirtti. Üretici balın birincil kaynağı olduğuna inanıyorsa bu, etikette belirtilebilir. Bununla birlikte, “ham” etiketinde olduğu gibi, FDA çiçek bilgilerinin bal etiketlerinde listelenmesini gerektirmez.

Bazı uzmanlar, yerel bir arı çiftçisinden bal almanızı tavsiye eder, böylece doğrudan üreticiyle işleme tekniği ve çiçek kaynağı hakkında konuşabilirsiniz.

Şeker yerine bal kullanılmalı mı?

Georgia Üniversitesi’nde diyetetik direktörü olan RDN’den PhD Emma Laing, diyet kılavuzlarında şeker alımının bal dahil günlük kalorinin %10’u ile sınırlandırılmasını tavsiye ettiğini söyledi .

Balın diğer tatlandırıcılar yerine, yalnızca tattan hoşlanıyorsanız veya diyetinizde çeşitlilik istiyorsanız kullanılmasını önerir. Bal, sofra şekerinden daha tatlı olduğu için, aynı düzeyde tatlılığın tadını çıkarmak için daha az bal tüketebilirsiniz.

Laing, “Tatlandırıcılar genellikle kötülenir veya korkulur, ancak az miktarda şeker veya bal tüketmek çoğu insan arasında zarara neden olmamalıdır” dedi.

Ancak şeker yerine az miktarda ham bal tüketmenin sağlık açısından fayda sağlayıp sağlamadığını doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Laing ayrıca balın sihirli bir hap olmadığı konusunda uyardı, ancak meyveler, sebzeler ve kepekli tahıllarla tamamlanmış besleyici bir beslenme düzenine dahil edilebilir.

“Olumlu sağlık sonuçlarının bal gibi tek bir gıdanın alımına bağlı olmadığını düşünmek önemlidir” dedi.

Yeni bir meta-analiz, çiğ, işlenmemiş balın – özellikle tek bir çiçek kaynağından gelenlerin – kan şekerini ve kolesterol kontrolünü iyileştirebileceğini öne sürüyor. Ancak bir bakkaldan aldığınız balın menşeini ve üretim sürecini doğrulamak zor olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.