Badem Sütü Tarifi

TARİFİ BEĞENDİNİZ Mİ?
TEŞEKKÜR EDERİZ

Son dönemlerde vegan beslenmeye yönelen pek çok kişi tarafından tercih edilen badem sütü evde de yapılabiliyor. Özellikle vegan beslenmeyi tercih edenlerin kullandığı düşünülse de hayvansal sütlerdeki laktoza duyarlı olan pek çok kişi de badem, soya gibi alternatif sütleri tercih ediyor. İşte evde kolayca hazırlayabileceğiniz ve smothie’lerinizin vazgeçilmezi olacak badem sütü tarifi…

Yapımı için malzemeler

  • 1 su bardağı çiğ badem
  • 4 su bardağı içme suyu (miktarını tercihinize göre değiştirebilirsiniz)
  • Tatlandırmak için tercih ederseniz bal, pekmez, kakao, tarçın…

Badem sütü tarifi Nasıl yapılır?

Çiğ bademleri 1 dakika boyunca kaynar suda bekleterek kabuklarının yumuşamasını sağlayalım. Daha sonra kabuklarından ayırıp soğuk suda en az 12 en fazla 24 saat boyunca bekletelim.

Beklettiğimiz bademlerin suyunu süzelim ve blender’a koyalım. Üzerine arzu ettiğimiz miktarda ya da standart olarak 4 su bardağı içme suyu ekleyelim. 2-3 dakika boyunca blender’da karıştıralım. Homojen ve akışkan bir karışım elde ettiğinizde mikseri kapatalım.

Daha sonra bir sürahinin ya da kavanozun üzerine temiz bir tülbent geçirelim. Blender’daki karışımı sürahiye aktaralım. Badem sütü sürahiye akarken posası tülbentte kalacaktır. Temiz ellerimizle tülbentte kalan posayı sürahinin içine iyice sıkalım. Badem sütümüz hazır.

Dilerseniz tatlandırmak için arzu ettiğimiz miktarda tarçın, vanilya, kakao, bal, pekmez, keçiboynuzu tozu, çekirdekleri çıkarılmış hurma, achai, kakule, chia tohumu vb. besin maddelerini de blender’a ekleyebilirsiniz.

Hazırladığınız badem sütümüzü krep ya da sütlü tatlılar yaparken, çay, kahve tüketirken kullanabileceğiniz gibi içine koyacağınız meyvelerle mikserden geçirerek lezzetli smoothie’ler de hazırlayabilirsiniz.

Tülbentte kalan badem posasını ise badem ezmesi olarak tüketebileceğiniz gibi, kek, kurabiye, badem helvası yaparken ya da böreklerde peynir yerine vegan tercih olarak kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.