Ahududu Şurubu Tarifi

TARİFİ BEĞENDİNİZ Mİ?
TEŞEKKÜR EDERİZ

Ahududu yada Frambuaz, gülgiller familyasından, yaz ve sonbahar mevsiminde kırmızı renkli ve tatlı meyveler veren bir bitki türüdür.  Olgun bir ahududu da bol miktarda A vitamini bulunur. Böbrek ve şeker hastaları için en ideal meyvelerden biridir. Kan şekerini ve tansiyonu düşürür.

Vücuttaki toksinleri atan ahududu şurubunun lezzetini çok seveceksiniz.Yapımı oldukça kolay olan ahududu şurubunu misafirlerinize ikram edeceksiniz.Yaz aylarında buz gibi içinizi serinletecek. Hemen yapımına geçelim şimdiden deneyen takipçilerime afiyet olsun….

Yapımı için malzemeler

  • 1,5 kilogram şeker
  • 1 kilogram ahududu
  • 30 gram limon tuzu

Ahududu şurubu tarifi Nasıl yapılır?

Ahududuları ayıklayıp yıkayalım. Bir süzgeç yardımı ile suyunu iyice süzüp, ahududuları toz şekerle ovalayarak yoğuralım. Şekerin tamamen erimiş olması için 12 saat kadar bekletelim.

Şekerin tamamen eridiğinden emin olduğumuzda ahududuyu, ince delikli bir süzgeçten geçirelim ve sıkarak süzelim. Süzgeçte kalan posasına 1,5 su bardağı su koyup tekrar yoğuralım ve sıkalım. Elde ettiğimiz şuruba 30 gram limon tuzu katıp eritelim. Süzgeçten geçirelim ve bir şişeye doldurup serin bir ortamda saklayalım.

Bir su bardağına iki parmak ahududu şurubundan koyup, üzerini de su ile tamamladıktan sonra karıştırıp servis yapalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.